Haber

ABD Başkanı Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a İstiklal Caddesi’ndeki saldırı için taziyelerini iletti

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Lideri Joe Biden ortasında G20 Önderler Tepesi sırasında gerçekleşen görüşmeye ait açıklama yapıldı.

Açıklamaya nazaran görüşmede, ticaret ve güvenlik hususları başta olmak üzere iki ülke ilgileri ele alındı. ABD Lideri Biden, İstanbul’da İstiklal Caddesi’ndeki terör hücumunda ömrünü yitirenler için taziyelerini iletti.

Bölgesel gelişmelerin de değerlendirildiği görüşmede, ABD Lideri Biden, Rusya-Ukrayna ortasında tahıl koridorunda yaşanan sorunun çözülmesini ve sevkiyatın yine başlamasını sağlayan uğraşları münasebetiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.

Türkiye ile ABD arasındaki F-16 sürecine yönetim olarak desteklerinin devam edeceğini belirten ABD Başkanı Biden, İsveç’in NATO üyeliği sürecinde Türkiye’nin önemli bir aktör olduğunu da ifade etti.

Beyaz Saray’dan açıklama

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise Biden ve Erdoğan’ın tahıl muahedesinin besin güvenliği için çok kıymetli olduğu ve devam etmesi gerektiği konusunda hemfikir oldukları vurgulandı.

Açıklamada, “Başkan Biden Karadeniz Tahıl İnisiyatifi’ni yenileme konusundaki çabaları nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkürlerini iletti” denildi.

Beyaz Saray’a göre iki lider, ABD ve Türkiye’nin NATO ittifakına dair işbirliğini sürdürme konusunda da anlaştı:

“İkili ayrıca NATO ittifakı meseleleri ile bölgesel ve küresel kaygı uyandıran diğer meseleler üzerinde devam eden yakın koordinasyonu görüştü.”

Açıklamada İstanbul’daki bombalı saldırıya dair ise şu ifadelere yer verildi:

“Başkan Biden, İstanbul’daki şiddet olayları nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve Türkiye halkına taziyelerini iletti ve NATO Müttefikimizin yanında olduğumuzu açıkça belirtti.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu