Haber

Bakan Kurum: ‘Projede Vatandaşın Lehine Adım Yok’ Diyorsanız Biz de 4,5 Yıl Yaptığımız Bu Şerefli Mesleği Bırakmaya Hazırız

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kendisini ve bakanlığını eleştiren muhalefet milletvekillerine, “Maalesef yaptığımız dönüşümleri yerinde incelemediğinizi, gidip görmediğinizi düşündüren açıklamalarınıza şahit oldum. İstanbul’a ve öteki vilayetlerimize gittiğiniz vakit uğrarsanız, bizim yapmış olduğumuz dönüşüm projelerindeki vatandaşımızın mutluluğuna şahit olursunuz. Ki şu anda alanda devam eden 250 dönüşüm projemiz var… Rant var mıdır, yok mudur? ‘Var’ diyorsanız, ‘Projede vatandaşın lehine adım yok’ diyorsanız biz de 4,5 yıl yaptığımız bu erdemli mesleği bırakmaya hazırız” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bugün Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın bütçesi görüşüldü. Bakan Murat Kurum, milletvekillerinin kendisine yönelttiği soruları yanıtladı. Bakan Kurum’un yanıtları şöyle:

“TOKİ tarafından yapılan 50 bin ve 100 bin toplumsal konut projelerinin teslim edilmediği tezine birçok sefer karşılık verdik. İzmir, Elazığ, Malatya, ve öbür yangın ve sel bölgelerinde toplam 45 bin konut yaptık. Biz, ülkemizi de tesiri altına alan tedarik zincirindeki bozulmalara, maliyet artışlarına karşın yaşanan afetlere ve pandemiye bakmadan bu konutlarımızı büyük oranda tamamlama başarısı gösterdik. 50 bin toplumsal konut kampanyamızda, 142 faal projede 52 bin 128 konutumuzu, 100 bin toplumsal konut projesi kapsamında 252 etkin projede 97 bin 483 konutumuz hak sahiplerine etaplar halinde teslim ediyoruz. Şu anda 150 bin toplumsal konutumuzun büyük kısmını vatandaşlarımıza teslim ettik, yıl sonuna kadar 60 bin konutu daha teslim edeceğiz.

Bazı vekillerimizin sözlerinde, TOKİ’nin kaynak üretimine dair bilgileri olmadığını gördüm. TOKİ’nin kontrole tabi olmadığını da tabir ettiler. TOKİ, 7 gün 24 saat Sayıştay kontrolüne tabidir.

“KİMSE ‘SÖZÜNÜZÜ TUTMADINIZ’ DİYEMEZ”

Bunlar nasıl yapılacaktır dediğiniz TOKİ’miz, bugüne kadar 1 trilyon 317 milyar liralık yatırımı yapmış ve 1 milyon 170 bin sosyal konutu bitirmiş, teslim etmiş. Bunun dışında 26 bin sosyal donatı yaptık. Sosyal donatıların içinde stadyum, okullar, camiler, hastaneler var. Kentsel dönüşümle ilgili sözlerimizin hepsini tuttuk. Eksik kalabilir, inşaatı devam edebilir. Ama kimse diyemez ki ‘Siz geldiniz, afet alanında kelam verdiniz fakat sözünüzü tutmadınız’ diyemez.

“GARANTİSİ ERDOĞAN”

250 bin konutumuzu da inşallah milletimize söz verdiğimiz tarihe kadar yapıp teslim edeceğiz. ‘Kaynak’ deniyor, kaynağın milletimiz olduğunu göremediniz. Bu projelerin garantisi de 20 yıl olduğu gibi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır.

2023 seçimlerine dair yatırımınız nedir? Ülkemiz, milletimiz, vatandaşlarımız, gençlerimiz için hangi projeyi sunuyor, hangi atakları yapıyorsunuz? Bu ülkede etraf, kente, iklime dair vizyonunuz nedir? Biz, bunları bilmek istiyoruz. Bırakın seçim yatırımını, geleceğe dair tek bir niyetinizi duymadım, görmedim.

“4,5 YIL YAPTIĞIMIZ ŞEREFLİ MESLEĞİ BIRAKAMAYA HAZIRIZ”

Maalesef yaptığımız dönüşümleri yerinde incelemediğinizi, gidip görmediğinizi düşündüren açıklamalarınıza şahit oldum. İstanbul’a ve öbür vilayetlerimize gittiğiniz vakit uğrarsanız, bizim yapmış olduğumuz dönüşüm projelerindeki vatandaşımızın mutluluğuna şahit olursunuz. Ki şu anda alanda devam eden 250 dönüşüm projemiz var… Rant var mıdır, yok mudur? ‘Var’ diyorsanız, ‘Projede vatandaşın lehine adım yok’ diyorsanız biz de 4,5 yıl yaptığımız bu erdemli mesleği bırakmaya hazırız.

“VATANDAŞLARIMIZLA GÖRÜŞÜN, ÇAYINI İÇİN”

Tozkoparan Mahallemizdeki birinci etabımızı tamamladık. Orada oturan vatandaşlarımızla görüşün, çayını için. Sorun, ‘Siz bu projede bakanlık tarafından mağdur edildiniz mi’ diye sorun. Oraya gideceksiniz, göreceksiniz ki vatandaşımız değerlenmiş evlerinde keyif ve güvenle oturuyorlar. Bizlere dua ediyorlar. Biz de gittik, o evlerde kardeşlerimizin misafiri olduk, hanelerindeki mutluluğa şahit olduk. Yine vatandaşımızın talebiyle ikinci etaptaki 280 konutumuzun kurasını çektik, inşaatlarımıza başladık. Üçüncü ve dördüncü etabını da yapacağız. Güngören ve Tozkoparan’da riskli binalarda vatandaşımızın oturmasına müsaade etmeyeceğiz.

“BUNUN NERESİNDE RANT VAR”

Dediler ki ‘Projenin içinde rant var’. Bu işlerden anlamıyorsunuz lakin Beyoğlu, Okmeydanı’nda 766 konut; 763’ünü hak sahiplerine veriyoruz. Dükkanların tamamı hak sahiplerine gidiyor. Bunun neresinde rant var? Nereden alacağız biz geliri? Vatandaşın lehine hareket etme bu. O meskenler bittiğinde, Okmeydanı’nda konutların değeri, bittiği zaman 4,5-5 milyon oluyor. Rant varsa milletimizin lehine var. Milletimiz, her şeyin en iyisini, güzelini hak ediyor. Bu projelerimizi yapmaya devam edeceğiz.

“ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN DE NE TALEBİ VARSA GERÇEKLEŞTİRDİK”

‘Antalya’da, Muğla’da evler bitmedi’ dendi. Biz, yangının birinci anından son anına kadar mahalle mahalle, köy köy, oraya gelen vekillerimiz, belediye liderlerimiz ile birlikte halkımızın yanındaydık. Onların gereksinimleri, talepleri neyse gidermek için hızla çalışmalarımızı yaptık. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin de ne talebi varsa gerçekleştirdik. Biz, bu konutlarımızı yaparken vatandaşlarımızın lehine olabilecek her türlü desteğe kucak açtık. Kimseyi ötekileştirmedik. İlk çivimizi çakacakken bir ses duyduk, ‘Ne bu aceleniz’ diye. Yangın devam ediyor, biz de yeni yerleşim alanlarıyla ilgili planlama yapıyoruz. Muhalefetten gelen söz şu, ‘Nedir bu aceleniz’. Bugün, bize, ‘Ne bu aceleniz’ denen bu konutlar bitmedi diye de şimdi sitem ediyorlar.

“‘KONUTLARI YAPTIK, TESLİM ETTİK, ORADA’ DİYORUZ, ‘ALGI’ DİYORSUNUZ”

İYİ Parti Milletvekilimiz Hayrettin Nuhoğlu’nun üzülerek kelamlarını dinledik. 1 milyon 170 bin konut inşa ettik, ‘Algı’ diyorsunuz. 3 milyon 200 bin dönüşüm gerçekleştirdik, ‘Yalan, oyun’ diyorsunuz. Biz, ‘Pes doğrusu’ diyoruz. Biz, ‘Bu konutları yaptık, teslim ettik, orada’ diyoruz. Hala ‘Algı’ diyorsunuz… Burada toplumsal medya belediyeciliği yahut toplumsal medya lisanını bırakın; milletimiz ile birlikte, içinde milletimizin de olduğu hayalleri kurarak inşallah bu projelerin paydaşı olun diyoruz.

“ANKAPARK İÇİN PROJENİZ NEDİR”

‘ANKAPARK’a 800 milyon doların harcanmasına ses çıkarmadınız’ diyorsunuz. Maalesef siz de -beğenirsiniz beğenmezsiniz- 800 milyon dolar harcanmış yerin çürümesine seyirci kalıyorsunuz. Zira siz, ülkemizin tüm kazanımlarını heba etmekten geri durmadınız. Yapmak bize, yıkmak size düşer. Her yere pankartlar astınız. Parkın bölümü gerçekleşinceye kadar bir sürü pankartlarla algı yönettiniz. Parkın devranı gerçekleşince de sus pus oldunuz. ANKAPARK için projeniz nedir? Burada ağaçların çürümesine, kesilmesine göz yumuyorsunuz. Bir taraftan da diyorsunuz ki ‘Biz çevreciyiz’. Biz de aziz milletimiz üzere ne yapacağınızı merak ediyoruz. Yapılması gereken adımları anbean takip edeceğiz.

“REZERV ALANDAKİ 3 BİN 600 KONUTUMUZUN TESLİMLERİNİ YAPACAĞIZ”

Devlet olarak, İzmir’de, -kabul edin, etmeyin- İzmir tarihinin en büyük dönüşünü gerçekleştirdik ve gittik, depremden iki saat sonra oradaydık. Sokak sokak, mahalle mahalle gittik, enkaz alanından bir saat bile ayrılmadık. Orada vatandaşımızla birlikteydik. Biz demedik ki ‘Burayı CHP belediyesi yönetiyor, buradaki beşerler bize oy veriyor yahut vermiyor’. Tüm vatandaşlarımıza kucak açtık. Vatandaşımıza söz verdik, ‘En süratli formda yapacağız, yerinde yapacağız, süratli yapacağız ve burada üretimle ilgili bir imar artışı da yapmadan İzmir’e, Bayraklı’ya yakışacak, hoş İzmir’imize yakışacak bir proje gerçekleştireceğiz’ dedik. Bir yıl bile olmadan birinci konutlarımızın teslimlerini gururla yaptık, akabinde etap etap şu an Bayraklı’daki bin 400 konutumuzun tamamını teslim ettik, yıl sonuna kadar da rezerv alandaki 3 bin 600 konutumuzun teslimlerini yapacağız.

“İZMİR’İMİZİ BİZ YAZGISINA TERK ETMEDİK”

Güzel İzmir’imizi biz kaderine terk etmedik ve bundan sonra da etmeyeceğiz. Milletvekillerimizle, belediye başkanlarımızla birlikte milletimize hizmet etmeye devam edeceğiz. Bizim İzmir’e dair, bağlamından ayırarak beceriksizliği, liyakatsizliği, berbat idaresi de maalesef izleyemezsiniz. Biz, ne dediğimizi çok çok düzgün biliyoruz… 25 yıldır İzmir’de hiçbir şey yapılmayacak, sonra da İzmir’le ilgili bu hakikati tabir edince feveran edilecek ve bu manada ya nitekim bir aynaya bakın ya. Ben üzülüyorum ya. İzmir her gittiğimde o gecekondunda yaşayan vatandaşlarımızın gördüğümde üzülüyorum ya.

“TÜM BELEDİYE BAŞKANLARIYLA GÖRÜŞTÜM”

Bir milletvekilimiz dedi ki ‘Belediye başkanlarımızı ziyaret ettin mi; senden randevu istediler, görüştün mü?’ Görüştüm. Benden randevu isteyen tüm belediye liderleriyle görüştüm. Açın, kendi belediye başkanlarınıza sorun. Ankara’ya, İzmir’e, İstanbul’a, Antalya’ya sorun. Kim benden randevu istediyse ben bir ortaya geldim. ‘Görüşmedi’ demeyin, bu bahiste algı yaratmayı bırakın. Her fırsatta geldiler. Sarsıntısı de görüştük.

“835 YAPIYI YIKTIK”

‘Sit alanlarında kaçak yapılaşmaya izin veriliyor’ argümanı büsbütün yanlıştır. Türkiye genelinde özel müdafaa etraf bölgeleri ve doğal sit alanlarında 6 bin 698 kontrol yaptık, 9 bin 263 kontrol yaptık. Bu yapıların 4 bin 16’sı ile ilgili suç duyurusunda bulunduk, 835 yapıyı yıktık.

“‘ENGELLENİYORUZ’ SİYASETİNİ BIRAKIN”

‘Belediyelere aktarılan ödeneklerde iktidar ve muhalefet belediyeleri ortasında ayrımcılık yapılıyor’ diyorsunuz. Belediyelerin ödenekleri, kredi kabiliyetleri göz önüne alınarak değerlendirilir. Uygun talepler İller Bankası’nın yatırım programına girer ve sonuçlandırılır. Ben, muhalefet vekillerimize, evvel kendi belediyelerinin kendi kredi kabiliyetine bakmalarını öneririm… ‘Engelleniyoruz’ siyasetini bırakın. Biz; CHP, DÜZGÜN Parti, HDP’li belediyelerden vatandaşımızın hayrına hangi iş gelmiş de engel olmuşuz?

“VATANDAŞLARIMIZIN YÜZDE 75’İ, KONUT FİYATLARI VE KURALLARININ UYGUN OLDUĞUNU SÖYLÜYOR”

İstanbul’umuzun 39 ilçesinde, riski alanlarda 5 milyon insanımız için kentsel dönüşümde tarihi adımlar atıyoruz. Antalya’da, Muğla’da, İzmir’de yaptığımız yeni yuvalarda hayatlar başladı. Oralarda muhalefet partilerini destekleyen vatandaşımız da bizim için hayır duasında bulunuyor.

Yaptığımız bir araştırma var. Vatandaşlarımızın yüzde 75’i, konut fiyatları ve şartlarının uygun olduğunu söylüyor. Konut ve kira fiyatlarında düşüşler gördük ve görmeye devam edeceğiz. Ankete katılan vatandaşlarımızın yüzde 68’i şu an satışta olan mesken fiyatlarının düştüğünü, yüzde 69’u da kira fiyatlarının düştüğünü ve düşmeye devam edeceğini ifade ediyor… Yüzde 71 vatandaşımız, bu projelerin 2 yıl içerisinde tamamlanacağına inanıyor.

“İZMİR’DE, ZELZELEDEN SONRA DÜNYA BANKASI YETKİLİLERİ DE BİZE GELDİLER”

İzmir’de Dünya Bankası kredisinin onaylanmadığını ifade ettiler. İzmir’de, sarsıntıdan sonra Dünya Bankası yetkilileri de bize geldiler. Dedik ki ‘İzmir Büyükşehir Belediyesi sizin kredi vereceğinizi, bu krediyi de bizim engellediğimiz ifade ediyorlar. Biz de Dünya Bankası nezdinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sarsıntıda kullanabileceği başvurusu yok. Münasebetiyle İzmir’e bir kredi vermek istiyorsanız, İzmir Büyükşehir Belediyesi orada, verin’. Dünya Bankası, Avrupa bankaları, Fransız Kalkınma Ajansı bu türlü çalışmıyor. Onlar, kredibiliteye bakıyorlar. Burada ne bir finansman kelamı ne de bir ödenek takvimi yok.

“921 MİLYON TL’Yİ KAMUYA KAZANDIRDIK”

İmar planıyla ilgili paha artış hissesini büyük Meclis’imizle yaptık. Dedik ki ‘Bundan sonra parsel bazında yapamazsınız, ada bazında yapacağınız planla ilgili de bedel artış hissesinin tamamını devlete vereceksiniz’. Değer artış payından dolayı 921 milyon lirayı kamuya kazandırdık. Buradaki kazanım, yatırım olarak milletimizin hizmetine sunuluyor.

“TEHLİKELİ ATIKLARIN İTHALATI YASAKTIR”

Türkiye, Avrupa’dan çöp ithal ediyormuş. Milletimiz bu argümana inanmıyor. Büsbütün üretime temel unsur dışında ülkemize çöp getirilmesine müsaade etmedik, etmeyeceğiz… Bu ülkede geri kazanımı mümkün olmayan atıkların, tehlikeli atıkların ithalatı yasaktır. Etraf Kanunu gereği, ekonomik bedele haiz kimi tehlikesiz atıkların ithalatına müsaade verilmektedir. Avrupa’dan Türkiye’ye gelen ham unsurdur, dönüştürülerek iktisada kazandırılmaktadır.

“İLK 10 AYDA REKOR KIRDIK VE 55 BİNİN ÜZERİNDE DENETİM GERÇEKLEŞTİRDİK”

2022 yılının birinci 10 ayında rekor kırdık ve 55 binin üzerinde kontrolü gerçekleştirdik. Çevreyi kirleten 4 bin tesise 444 milyonun üzerinde ceza uygulandı. 311 işletmeyi ise çevreyi kirlettiği için menettik. Maden ruhsatlarını soruyorsunuz. Alanların fazlasından bahsediliyor. Basitçe tabir etmek gerekirse; bir madencilik faaliyetine ruhsat verilmesi, o alanda maden yapılacağı manasına gelmiyor. Metalik madenlerde verilen ÇED ruhsatları, ruhsatın tamamını kapsadığı manasına gelmediği üzere, madenin işletileceği alanla sonlu tutuluyor.

“YAKLAŞIK YÜZDE 40’ININ ÇED RAPORUNA OLUMSUZ OLARAK KARAR VERDİK”

Son dört yılda 2 bin 343 projenin 936’sının, yani yaklaşık yüzde 40’ının ÇED raporuna olumsuz olarak karar verdik. Madencilikte ise bu oran yüzde 45. Hiç kimseni tasası olmasın. Biz, Avrupa standartlarının da üzerinde ÇED hassasiyetine sahibiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eve otele gelen Escort arnavutköy sitesi
-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort